Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2025 július 09.

Diplomaosztó a Georgikonon: az ő kezükben az agrárium sorsa

Ünnepélyes keretek között, a Balaton Színházban búcsúztatták el a végzős hallgatókat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi karán csütörtök délelőtt. A Georgikon Campus diplomaosztó ünnepsége méltóképpen tisztelgett a 228 éves intézmény hagyományai és a jövő agrárszakemberei előtt.

A Balaton Színházban vehették át diplomájukat a Georgikon Campus végzősei csütörtökön délelőtt

Fotó: Mészáros Annarózsa

A Georgikon Campus idén is ünnepi keretek között adott otthont az oklevélátadó rendezvénynek, ahol a végzősök nemcsak diplomát, de szellemi útravalót is kaptak. A több mint két évszázados hagyományokra épülő esemény méltó módon emlékeztetett arra, hogy a tanulmányok befejezése nem csupán lezárás, hanem egy új fejezet kezdete.

Szabó Péter, a Georgikon Campus főigazgató-helyettese, dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere,  Horváth István, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének elnöke, Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára, Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Király László, a Georgikon Alapítvány elnöke a MATE Georgikon Campusának diplomaosztó ünnepségén
Fotó: Mészáros Annarózsa

Ünnep a Georgikon Campuson – búcsú a hallgatóktól, belépés a szakmai közösségbe

Ünnepélyes keretek között tartották meg az Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának oklevélátadó rendezvényét, ahol 119 hallgató vehette át diplomáját különböző képzési formákban. A keszthelyi intézmény idén fennállásának 228. évfordulóját ünnepli, és továbbra is meghatározó szerepet játszik a hazai agrárfelsőoktatásban.

Innováció és hagyomány – az agrárium jövője a végzősök kezében

Az eseményen Rózsa László főigazgató köszöntötte a végzősöket, hangsúlyozva az agrárium előtt álló kihívásokat és lehetőségeket: – A 21. század gazdasági és technológiai változásai új feladatokat állítanak elénk, de mi ezekben nem veszélyt, hanem lehetőséget látunk. Azért hoztuk létre a Magyar Agrár Kísérleti Egyetemet, hogy a hagyományainkra építve világszínvonalú tudással vértezhessük fel hallgatóinkat.
A főigazgató kiemelte: a Georgikon mindig is a gyakorlatközpontú, szakmailag megalapozott képzés bástyája volt, és ez a jövőben sem változik. Beszédében arra is buzdította a friss diplomásokat, hogy legyenek nyitottak az innovációra, keressék a fejlődést, és váljanak a hazai vidék és a fenntartható jövő értelmiségi építőivé.

Rózsa László főigazgató
Fotó: Mészáros Annarózsa

Örökség és identitás – a georgikoni szellem tovább él

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának ünnepélyes oklevélátadó rendezvényén Horváth István, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének elnöke is köszöntötte a végzős hallgatókat. Beszédét gróf Festetics György gondolatával nyitotta: „A tudomány nemesíti a földet és javítja a termést, és a földművelés tudománya mindenekelőtt a gazda hasznára válik.” E méltán időtálló mondat szellemiségében szólt a jelenlévőkhöz, kiemelve, hogy a mai napon nemcsak diplomát vehetnek át a hallgatók, hanem belépnek egy olyan közösségbe, amely évszázados értékeket képvisel. – Önök ma nem csupán végzettséget szereztek, hanem tagjai lettek a keszthelyi gazdászok közösségének, amely nemzedékek óta összetart, és amelyre egész életük során számíthatnak – mondta az elnök, aki személyes példáján keresztül is megerősítette a georgikoni hagyomány jelentőségét: harminc évvel ezelőtt ő maga is itt szerezte diplomáját, és ahogy fogalmazott, a gazdászidentitás azóta is meghatározza mindennapjait. Arra biztatta a friss diplomásokat, hogy használják bátran az itt szerzett tudást, kapcsolataikat és emberi tapasztalataikat, mert ezek biztos alapot nyújtanak a jövőhöz – egy olyan jövőhöz, amelyben nemcsak szakmailag, hanem közösségük megbecsült tagjaiként is helyt tudnak állni.

Horváth István köszöntötte a friss diplomásokat
Fotó: Mészáros Annarózsa

Büszkeség és kötődés – Zala és Keszthely mindig hazavár

Georgikon Campus oklevélátadó ünnepségén Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke is köszöntötte a végzős hallgatókat és a megjelent vendégeket. Beszédében hangsúlyozta a Georgikon kivételes szerepét nemcsak Keszthely, hanem az egész vármegye és Magyarország életében. – Nemcsak azért lehetünk büszkék a Georgikonra, mert a vármegye legrégebbi felsőoktatási intézménye, hanem mert egész Európában is az elsők között alapított agrárprofilt képviselő iskola, amely a mai napig a tudás fellegvára maradt – fogalmazott az alelnök.
Kiemelte, hogy az intézmény nemcsak a hagyományok őrzője, hanem egyúttal a legmodernebb tudás, technológia és gyakorlati ismeretek átadója is. A végzősökhöz szólva így biztatott: – A mai nap virágcsokor, amelybe az itt töltött évek minden dolgos napja és szép emléke beleszövődött. Ez a csokor nem hervad el – elkíséri önöket bárhová, és emlékezteti majd arra, hogy honnan indultak. 
Beszéde végén arra kérte a friss diplomásokat, hogy bárhová sodorja is őket az élet, ne feledjék: – Zala és benne Keszthely mindig hazavár.

Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke
Fotó: Mészáros Annarózsa

Elismerések és díjak – példamutató munkáért

A Georgikon Alapítvány Belák Sándor akadémikus emlékére 2019-ben, születésének századik évfordulója alkalmából a család hozzájárulásával díjat alapított. Belák Sándor részese volt a keszthelyi Mezőgazdasági Akadémia létrehozásának 1954-ben. Magas színvonalú, kitartó munkájának nagy szerepe volt abban, hogy 1958-tól Keszthelyi Agrártudományi Főiskola néven működő intézmény 1970-ben egyetemi rangra emelkedhetett. Belák Sándor-díjat az a személy kaphat, aki a Georgikon Campus érdekében végzett tudományos, oktatási és szakmai közéleti tevékenysége során kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Az alapítvány kiemelten értékeli a Georgikon Campus fejlesztésében, működtetésében huzamosabb időn keresztül végzett kapcsolatépítő tevékenységeket, amelyek a campus hazai és nemzetközi megítélését támogatták. A díjat dr. Vince László nyugalmazott egyetemi tanár részére ítélték oda.

  • A Georgikon Campus Georgikon Emlékérem kitüntetésben részesítette dr. Kántor Béla nyugalmazott adjunktust, volt kollégiumi igazgatót.
  • A Campus Kiváló Dolgozója díjat Lévai Lajos segédmunkás és Osvald József állatgondozó kapta.
  • A Georgikon Campus Duduk Vendel-díj kitüntetésben részesült Horváthné dr. Baracsi Éva egyetemi docens.
  • A Georgikon Campus Nádasi Miklós-díj kitüntetésben részesíti azon hallgatóit, akik a campuszon folyó tudományos diákköri tevékenység keretében kimagasló eredményt értek el, idén ezt az elismerést Cseresnyés Ferenc kapta.
  • A Georgikon Campus Georgikon Bicentenáriumi Ezüst Emlékérem kitüntetést adományozott Salamon László részére.
  • Az ünnepségen Szládovics Lászlót köszöntötték egykori kollégái.

119-en vehették át diplomájukat
Fotó: Mészáros Annarózsa

Egy generáció hangja – hallgatói búcsúbeszéd

A diplomaosztó ünnepség egyik legmeghatóbb és legőszintébb pillanata Szabó Olivér Máté friss okleveles agrármérnök búcsúbeszéde volt, aki kiváló tanulmányi eredménnyel zárta mind a tíz félévét, és doktori képzésen folytatja tanulmányait. A hallgatók nevében elmondott beszédében így fogalmazott: – Őszintén szólva, amikor megkaptam a felkérést, először megörültem – azt hittem, könnyű dolgom lesz. Aztán rájöttem, hogy visszaadni öt év élményét, küzdelmét és örömét nem is olyan egyszerű.
Beszédében felidézte az egyetem alatt megélt különleges és olykor nehéz körülményeket: a koronavírus-járvány miatti online oktatást, az intézményi átszervezéseket, és azt a sokszor bizonytalan helyzetet, amit ezek teremtettek. – Az első év szinte teljesen online zajlott, ami megnehezítette az ismerkedést, a közösségformálást és a tanulást is – emlékezett vissza. Mégis, mint mondta, a több mint 225 éves Georgikon szellemisége és az inspiráló oktatók segítettek átvészelni ezeket az időszakokat. Külön köszönetet mondott tanárainak, köztük Károlyi, Paál, Nagy és Polgár professzornak, valamint szakvezetőinek, akik elindították a kutatás útján. – A Georgikon mindannyiunknak mást adott: barátságokat, élményeket, vagy épp kutatási lehetőségeket. Nekem ez utóbbi lett az utam – mondta. Végezetül egy komoly üzenetet fogalmazott meg diáktársainak: – Most jönnek az igazi kihívások – a mezőgazdaság jövője a mi vállunkon is nyugszik. De hiszem, hogy az itt megszerzett tudással és értékekkel képesek leszünk válaszokat adni.

Szabó Olivér Máté friss okleveles agrármérnök
Fotó: Mészáros Annarózsa

Filozofikus útravaló – polgármesteri gondolatok az életről és hűségről

A diplomaosztó ünnepségen dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere is köszöntötte a végzett hallgatókat, és mélyen emberi, filozofikus gondolatokkal búcsúzott tőlük az önkormányzat nevében. Beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az élet útja nemcsak célokról, hanem a megállók megbecsüléséről is szól. – Ahogy Paulo Coelho mondja, az út maga a cél – idézte, majd hozzátette: – Vannak állomások, amikor megpihenhetünk és örvendezhetünk – ilyen a mai nap is. Ez nem csupán egy diplomaosztó, hanem egy életállomás, amit önök kemény munkával érdemeltek ki.
A polgármester arra is kitért, hogy a diploma nem pusztán egy papír, hanem eszköz és iránytű a jövőhöz – olyan, mint amikor megkapjuk a jogosítványt, és megtanuljuk vezetni az élet autóját –, de hozzátette: fontos azt is tudni, merre és miért vezetjük. A környezettudatos gondolkodás, a közösségi felelősség is hangsúlyt kapott beszédében, ahogy a hazaszeretet kérdése is.

Dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere
Fotó: Mészáros Annarózsa

A végzős hallgatók ünnepélyes eskütétele és a diplomák átvétele méltó lezárása volt a Georgikonon töltött éveknek. A campus szellemisége, az itt szerezett tudás és az emlékek egyaránt elkísérik őket – bármely útra is induljanak a jövőben.

További fotók az ünnepségről!

forrás: zaol.hu