Programjaink

Menü megjelenítése

Programjaink

Utolsó frissítés: 2024 november 05.

Krisna-völgy tanulmányút


2024 október 25-én a Nagyváthy János Szakkollégium tagjai ellátogattak Somogyvámosra, a Krisna-völgybe. A völgy rendelkezik egy ökofarmmal, melyet Hosszú Zoltán körbevezetésével körbe is jártunk.


A tanulmányút során először a kertészetbe vetettük be magunkat. Itt a kertészet vezetője bemutatta nekünk a kerteket, az üvegházakat, illetve mesélt azoknak a funkcióiról, ugyanis itt nem a termelés maximalizálására figyelnek. 4 fő elvük van, amit nekünk is elmondott, miszerint: nem forgatják a talajt feleslegesen, törekednek a diverzitás fenntartására és növelésére, állandó a zöldítés, az éppen nem használt földeket takarónövényekkel fedik be, ezzel törekedve a folyamatos talajtakarásra. A kert talaját fokozatosan építik fel és építik be a használatba. Ehhez többek között bioszenet, szerves trágyát és takarónövényeket használnak.


A kártevők ellen sajátos módon védekeznek. Például a tetvek ellen katicákkal, illetve más kártevők ellen növényi nedvekkel/olajokkal, komposztteával és fahamuval kezelik az érintett növényeket, de időnként egy-egy veréb csapat is segítségükre van. Mindenhez, amijük ma van alapvetően adományokból indult el, hiszen az első gyümölcsfák és növények adományokból gyűltek össze.

Kirándulásunk következő pontján a Tehénvédelmi rezervátumba mentünk. Főleg kárpáti borderes és tiroli fajtákat tartanak, de zebu hibridjeik is vannak. Az állatokat nem a húsukért tartják, hanem tejükért, illetve a munkaerejük miatt. Az ökrökkel végeznek sok kerti munkát, illetve a magtisztításban/őrlésben is nagy szerepük van.


Ezek után az óvodát, iskolát és gimnáziumot néztük meg, ezután pedig a templomot. A templomban kaptunk egy ebédet. Utolsó megállónk a nádgyökérzónás szennyvíztisztítót volt, amely vegyszerek használata nélkül tisztítja a szennyvizet.

Összességében egy szuper nap volt és rengeteget tanulhattunk vendéglátóinktól az ökofarmról, a fenntartható gazdálkodásról és az önfenntartásról. Köszönjük szépen a lehetőséget vezetőinknek valamint a támogatást a Nemzeti Tehetség Tanácsnak!

 

KIS-BALATON KÁNYAVÁRI-SZIGET KENUTÚRA - TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS

2024. szeptember 27-én megrendezésre került a tanév első szakkollégiumi tanulmányútja a Georgikon Campuson. Tavaly ősszel már betekintést nyertünk a Kis-Balaton II-es ütemébe, idén pedig az I-es ütemen tett csapatunk egy több órás kenutúrát. Mivel a terület fokozottan védett, így kizárólag vezetővel evezhettünk, de idegenvezetőnk és szófogadó kutyusa megmutatta a berek egy csodás őszi arcát. Láthattunk még néhány későn virágzó fehér tündérrózsát és vízitököt. Megismerkedtünk a sulyom termésével, népi felhasználásának módjaival is.

A Kis-Balaton rengeteg védett, fokozottan védett madárfajnak ad búvó-, táplálkozó- élőhelyet, közülük több fajjal találkoztunk, kis és nagy kócsaggal, fiatal és idős rétisassal, vízityúkkal, kis és nagy kárókatonával is. Tanulhattunk a Kis-Balaton múltjáról és jelenéről. A napsütéses őszi délutánon a túra után még a Kányavári-szigetet is bejártuk, ahol a korábbi napok hosszú esői előhozták a gombákat, így egy rögtönzött gombaismereti gyakorlatot is hallhattunk.


 

 

KIS-BALATON LÁTOGATÓKÖZPONT ÉS KENUTÚRA - TANULMÁNYI KIRÁDULÁS

A szeles idő ellenére a Nagyváthy János Szakkollégium tagjai november 18-án ellátogattak a Balaton Felvidéki Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Kis-Balaton Látogatóközpontba, valamint kenu túrára a Diás-szigetre.


A 3 km-es kenu túra a Látogatóközponttól indult. Maga a terület fokozottan védett, így csak szakvezetéssel mehettünk el a Diás-szigetre, túravezetőnk Bors Tibor volt. A három fős kenukban ketten, illetve hárman eveztünk. Út közben és a szigeten több az élőhelyre és évszakra jellemző madarat láttunk, kárókatonát, vízityúkot, récéket, hattyút, cinege csapatokat. Ha a kiránduló csendes és figyelemes és persze ha szerencséje van vidrát, hermelint, aranysakált vagy akár vadmacskát is láthat. A Diás-sziget egykor kutatóháznak, benne Fekete István dolgozószobájának adott otthont, napjainkra ezt emlékházzá alakították, ami bemutatja a terület élővilágát és a hely történetét. A kiállítást mi is megtekintettük, a szakkollégisták érdeklődve járták körbe a kiállítást. Az emlékház mellett található a Tüskevár című regényből és filmsorozatból ismert Matula kunyhó mása is.

A vissza utat szintén kenuval tettük meg, ami a nagy szél miatt nem is volt olyan egyszerű. Miután mindnyájan többé-kevésbé szárazan visszaértünk a látogatóközpontba egy rövid ismeretterjesztő filmvetítésen vettünk részt. Ezt követően pedig az interaktív kiállítást nézhettük végig. Kvízek, virtuális valóság szemüveg ami madártávlatból mutatta be a mocsárvilágot, további ismerkedés a helyi élővilággal, a terület kialakulásával, védettségének indokaival, a Nemzeti Park programjival és futó vagy leárult projektjeivel a természetvédelemről és fajvédelemről.

https://www.bfnp.hu/hu/szakvezetes/fekete-istvan-emlekhely-kis-balaton-fenekpuszta-dias-sziget-hu-476082


A keszthelyi Nagyváthy János Szakkollégium tagjai 2023. október 14.-én ellátogattak a Tolna vármegyei NAGYSZÉKELYbe, ahol egy tartalmas és izgalmas napot töltöttek el.


 

Érdemes tudni, hogy bár a hagyományos értelemben véve Nagyszékely nem tekinthető ökofalunak, a település mégis a Magyar Élőfalu Hálózat tagja, és többen is akadnak, akik a permakultúra módszereivel gazdálkodnak. Nagyszékelyen található a Magyar Permakultúra Egyesület (MAPER) székhelye is, amelyet a Szakkollégium hallgatói is meglátogattak, ahol bepillantást nyerhettek a permakultúra rejtelmeibe. Az 5 hektáros családi gazdaságban Kardos Etelka vezette körbe a szakkollégistákat, elmondva az ökológiai gazdálkodás nehézségeit és örömeit.

A kirándulás második állomása a Magház Egyesület székhelyére vezetett, ahol Fehér Judit és Családja vezetésével megismerkedhetett a csapat a vetőmagtermesztéssel és a szaporítóanyag előállítással, mindezek mellett megtekinthettünk egy magbankot, különleges növényeket és egy finom, sokféle helyi zöldségekből készült ebéddel is vendégül látták a csapatot, ami a helyi kert friss alapanyagaiból készült.