Programjaink

Menü megjelenítése

Programjaink

Utolsó frissítés: 2023 december 05.

KIS-BALATON LÁTOGATÓKÖZPONT ÉS KENUTÚRA - TANULMÁNYI KIRÁDULÁS

A szeles idő ellenére a Nagyváthy János Szakkollégium tagjai november 18-án ellátogattak a Balaton Felvidéki Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Kis-Balaton Látogatóközpontba, valamint kenu túrára a Diás-szigetre.


A 3 km-es kenu túra a Látogatóközponttól indult. Maga a terület fokozottan védett, így csak szakvezetéssel mehettünk el a Diás-szigetre, túravezetőnk Bors Tibor volt. A három fős kenukban ketten, illetve hárman eveztünk. Út közben és a szigeten több az élőhelyre és évszakra jellemző madarat láttunk, kárókatonát, vízityúkot, récéket, hattyút, cinege csapatokat. Ha a kiránduló csendes és figyelemes és persze ha szerencséje van vidrát, hermelint, aranysakált vagy akár vadmacskát is láthat. A Diás-sziget egykor kutatóháznak, benne Fekete István dolgozószobájának adott otthont, napjainkra ezt emlékházzá alakították, ami bemutatja a terület élővilágát és a hely történetét. A kiállítást mi is megtekintettük, a szakkollégisták érdeklődve járták körbe a kiállítást. Az emlékház mellett található a Tüskevár című regényből és filmsorozatból ismert Matula kunyhó mása is.

A vissza utat szintén kenuval tettük meg, ami a nagy szél miatt nem is volt olyan egyszerű. Miután mindnyájan többé-kevésbé szárazan visszaértünk a látogatóközpontba egy rövid ismeretterjesztő filmvetítésen vettünk részt. Ezt követően pedig az interaktív kiállítást nézhettük végig. Kvízek, virtuális valóság szemüveg ami madártávlatból mutatta be a mocsárvilágot, további ismerkedés a helyi élővilággal, a terület kialakulásával, védettségének indokaival, a Nemzeti Park programjival és futó vagy leárult projektjeivel a természetvédelemről és fajvédelemről.

https://www.bfnp.hu/hu/szakvezetes/fekete-istvan-emlekhely-kis-balaton-fenekpuszta-dias-sziget-hu-476082


A keszthelyi Nagyváthy János Szakkollégium tagjai 2023. október 14.-én ellátogattak a Tolna vármegyei NAGYSZÉKELYbe, ahol egy tartalmas és izgalmas napot töltöttek el.


 

Érdemes tudni, hogy bár a hagyományos értelemben véve Nagyszékely nem tekinthető ökofalunak, a település mégis a Magyar Élőfalu Hálózat tagja, és többen is akadnak, akik a permakultúra módszereivel gazdálkodnak. Nagyszékelyen található a Magyar Permakultúra Egyesület (MAPER) székhelye is, amelyet a Szakkollégium hallgatói is meglátogattak, ahol bepillantást nyerhettek a permakultúra rejtelmeibe. Az 5 hektáros családi gazdaságban Kardos Etelka vezette körbe a szakkollégistákat, elmondva az ökológiai gazdálkodás nehézségeit és örömeit.

A kirándulás második állomása a Magház Egyesület székhelyére vezetett, ahol Fehér Judit és Családja vezetésével megismerkedhetett a csapat a vetőmagtermesztéssel és a szaporítóanyag előállítással, mindezek mellett megtekinthettünk egy magbankot, különleges növényeket és egy finom, sokféle helyi zöldségekből készült ebéddel is vendégül látták a csapatot, ami a helyi kert friss alapanyagaiból készült.