Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 szeptember 23.

Kutatók éjszakája

A MATE Georgikon Campusa 2024. szeptember 27-én 19:00 - 22:00-ig kapcsolódik a Kutatók Éjszakája programsorozathoz, melyre sok szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

Program:

👉Tudomány a kocsmában
Helyszín: MATE Georgikon Campus, Pethe Ferenc Kollégium, Bexi Club

Cím: 8360 Keszthely, Festetics György út 5.
https://goo.gl/maps/Y8RCyabLrNuNEYhn7

19:00 Változó Balaton: múlt – jelen – jövő
Dr. Alföldi Zoltán egyetemi docens, MATE Georgikon Campus

19:30 Tudomány a burgonyában. Hol? Miért? Hogyan nemesítsünk még jobb burgonyafajtákat?
Dr. Polgár Zsolt egyetemi tanár, MATE Georgikon Campus

20:00 Poloskák: migránsok és őslakók
Dr. Kondorosy Előd egyetemi tanár, MATE Georgikon Campus

20.30 Édes élet vagy keserű vég? A méhészet kihívásai a 21. században, interaktív bemutató
Dr. Kolics Balázs tudományos főmunkatárs, MATE Georgikon Campus

Közben: a Georgikonon nemesített szőlőfajtákból készülő borok kóstolása
Dr. Szabó Péter, egyetemi adjunktus, MATE Georgikon Campus

👉 Látogatási lehetőség a Szendrey Emlékházban
Helyszín: Szendrey Emlékház
Cím: 8360 Keszthely, Szendreytelep

👉 20:00 - 22:00 A keszthelyi uradalom majorságai és útjai a XVIII. Dr. Lukács Gábor egyetemi docens, MATE Georgikon Campus

 

A programokról részletesen⤵️

Poloskák: migránsok és őslakók

Az előadás röviden ismerteti a poloskák és az ember kapcsolatát világszintről elindulva, majd a hazai helyzetet vázolva. Részletesebben kitér az idegenhonos fajok jelentőségére, de az őshonos fajokról és a természetvédelmi jelentőségről is szó lesz.

--

Tudomány a burgonyában. Hol? Miért? Hogyan nemesítsünk még jobb burgonyafajtákat?

Az előadásban igyekszem a kedves érdeklődők számára bemutatni a burgonya és a burgonyanemesítés színes világát. Azét a csodálatos növényét, amiről mindannyian úgy gondoljuk, hogy alaposan ismerjük, s ami egyik legalapvetőbb élelmiszerünkké vált – de csak az utóbbi 200 évben. Szó lesz a növény származásáról, legfontosabb tulajdonságairól, a termesztett burgonya és a vad rokon fajainak sokszínűségéről. Bemutatom, hogy milyen igények merülnek fel az újabb fajtákkal kapcsolatban? Milyen hagyományos és modern nemesítési technikák állnak rendelkezésre a nemesítők számára? Szó lesz a már több, mint 60 éves keszthelyi burgonyanemesítési program eredményeiről, az általunk kinemesített fajtákról. Zárásként pedig olyan érdekességek bemutatását tervezem, amelyek némi humor mellett komoly gondolatokat is ébreszthetnek a hallgatóságban.

--
VÁLTOZÓ BALATON: múlt – jelen – jövő

A Balaton közkincs, amelyről mindenkinek megvan az egyéni képe és ismerete. A Balatonról sokat tudhatunk, és nagyon sok szép emlék kapcsolódik hozzá. Azonban még a tó vidékén élők közül sokak számára kevéssé ismert a Balaton „működése”, életközösségei, és a változások okai.
Az előadás során áttekintjük, hogy mit is jelent a „tó” fogalma, hogyan tudjuk ökológiai módon, rendszerként értelmezni? Mettől meddig tart, „több dimenziósan”? Hogyan alakult ki? Mennyit változott-e a vízszint a történelem során? Milyen következményei voltak ezeknek? A magas, vagy az alacsony vízállás az előnyös? Milyen a Balaton vízminősége? Milyen szennyező anyagok fordulnak elő a Balatonban? Hogyan változott a tájhasználat a Balaton vidékén? Miért fontos a balatoni nádas? Mire jó a berek? Milyen inváziós, betelepülő idegenhonos fajok kerültek a Balatonba? Milyen veszélyeket jelenthetnek ezek a fajok? Milyennek szeretnénk látni a jövőben a tavat? Mik azok az ökológiai folyosók, és miért van rájuk szükség? Mik a Balatont leginkább veszélyeztető külső és belső hatások? Milyen ökológiai és városfejlesztési jövőképe lehet Keszthelynek? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat, és beszélgetünk legnagyobb tavunk ökológiai jellemzőiről és állapotáról, valamint várható jövőjéről.

---

Édes élet vagy keserű vég? A méhészet kihívásai a 21. században.

Leírás: Mézkóstoló, méhcsalád bemutató kaptárban, és izgalmas tények a méhészeti paraziták hatásáról a mezőgazdaságra.

--

A keszthelyi uradalom majorságai és útjai a XVIII. században
A Kutatók éjszakáján idén a MATE Szendrey Emlékházában a keszthelyi uradalmi központ, hatalmas birtokkomplexum fejlődését, belső struktúráját, fizikai és vezetési összeköttetéseit mutatjuk be, a legkorábbi időktől napjainkig fellelhető térképek segítségével. Nagyméretű térképen láttatjuk az egyes utakat, valamint Keszthely, és a környező települések (a korabeli Gyenes, Cserszeg, Diás, Györök, Tomaj, Fenékpuszta, Szántó és környéke) majorsághoz tartozó helyeit. Prezentáció keretében pedig megismertetjük a helyekhez tartozó, akkor élt embereket, gazdálkodási adatokat, valamint felelevenítünk néhány történetet.